Az illóolajokkal fűszerezhetjük, ízesíthetjük, exkluzívabbá tehetjük konyhai remekműveinket. De mégis fontos az elején leszögezni, hogy az illóolajokat ne a friss fűszerek helyett használjuk, hanem mellettük.
Előfordul, hogy kifogyunk a friss fűszerből, vagy nem terem annyi, amennyi kellene, vagy épp nem kaptunk a boltban. Ilyenkor bátran próbáljuk ki a sokoldalú illóolajok hatását a konyhában. Az illóolajok az év minden szakaszában rendelkezésre állnak, a frisshez képest tartósan elállnak, kevés helyet foglalnak, és terápiás tisztaságuk miatt nagyon gazdaságos a használatuk. Már 1 csepp terápiás minőségű illóolaj elég egy peszto, hús, zöldség aromatizálásához!
Az illóolajok konyhai felhasználásához nincsenek kőbe vésett szabályok. Bátran használjuk a kreativitásunkat. Oldalunkon "aromakonyha" címke alatt itt találod egyre bővülő recepttárunkat, amit sok szeretettel megosztunk Veled, hogy a Te életed is beillatozzák.
Terápiás minőségű illóolajok adagolása az aromakonyhában
Ahogy már említettük, a terápiás minőségű illóolajok magas koncentrációban tartalmazzák a növény esszenciáját. 1 csepp illóolajban (fajtától függően) akár 1 nagy marék növény hatóanyaga is benne van. Így óvatosan adagoljuk, ha egy-egy új receptnél kísérletezünk az ízekkel.
Főleg kezdőknek tanács: inkább cseppenként emeljük az adagot, mint túlzottan sokat az ételbe/ italba téve tönkretesszük a remélt ízélményt. Ajánlott ebben az esetben aromás cukor, aromás só előzetes elkészítése, így könnyen kiküszöbölhetjük a lehetséges figyelmetlenséget az adagolásnál... mert hát plusz 1-2 csepp illóolaj néha nagyon túl gyorsan ki tud folyni az üvegből.
Bazsalikomos fűszerolaj
- 50 ml általunk választott olaj
- 5 csepp bazsalikom illóolaj
Cseppentsük bele az illóolajat az olajba majd rázzuk össze. Használhatjuk sültekhez, zöldségekhez, salátákhoz.
Kapros fűszersó
- 30 gr tengeri só
- 5 csepp kapor illóolaj
Használhatjuk levesbe, főzelékbe, sültekhez, zöldségekhez, salátákhoz.
Terápiás minőségű illóolajok emulgeálásaA terápiás minőségű illóolaj a növény zsírban oldódó hatóanyagait tartalmazza. Az illóolaj nem keveredik vízben. Éppen ezért fontos, hogy használatuk előtt feltétlen emulgeáljuk őket, különben pl. a limonádénk tetején fog úszni a citromcsepp, ami töményen nem nyújt jó ízélményt, mint pl előzetesen egy kevés cukorban emulgeálva.
Az illóolajok emulgeálásához számtalan dolgot használhatunk: egyéb növényi olaj, tejszín, cukor, só, még, stb.
Vedd mindig az ételhez illő emulgeálót, és abba csepegtesd az illóolajat, mielőtt a kész ételbe, italba tennéd.
Fontos és nem lehet elégszer hangsúlyozni! Kizárólag bevizsgált, terápiás minőségű illóolajat használj!
Reméljük, ez a kis bevezető segített a kezdeti bizonytalanságban és most Te is élvezettel veted magad az illóolajoknak ebbe a másik világába.